Co znajdziesz w artykule?
Zaniedbane meble tapicerowane tracą swój urok oraz komfort, a ich użytkowanie staje się mniej przyjemne. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak bezpiecznie oraz skutecznie wyczyścić sofę, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek!
Czyszczenie sofy – o czym pamiętać?
Przekąski spożywane przed telewizorem, beztroskie zabawy dzieci oraz czworonożni przyjaciele poszukujący wygody, to tylko kilka czynników, które mogą zanieczyścić tapicerowane meble do salonu. Co więc zrobić, gdy obicie jest już zabrudzone? Kluczowe jest uwzględnienie rodzaju tkaniny, z której wykonana jest sofa w Twoim domu. Jak na przykład…
Czyszczenie sofy ze skóry
Skórzane meble od zawsze kojarzą się z luksusem oraz elegancją. Obecnie coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Jeśli posiadasz skórzany mebel wypoczynkowy lub planujesz jego zakup, zapewne zastanawiasz się, jak o niego dbać. Masz do wyboru domowe metody albo specjalistyczne środki czyszczące.
1. Odkurzanie
Regularne odkurzanie skórzanych sof, takich, jak Tebe, jest kluczowe dla utrzymania ich dobrego wyglądu na długie lata. Nie trzeba jednak robić tego codziennie, wystarczy raz w tygodniu. Na przykład podczas weekendowych, sobotnich porządków w zupełności wystarczy.
2. Czyszczenie sofy z wodą z płynem
Do czyszczenia skórzanych mebli można użyć mieszanki wody oraz płatków mydlanych. Zanurz ściereczkę w roztworze, a następnie dokładnie ją wyciśnij, ponieważ nadmiar preparatu może zaszkodzić skórzanej sofie. Delikatnie przetrzyj powierzchnię mebla wypoczynkowego. W przypadku trudniejszych plam, zamiast ściereczki lub gąbki, możesz wykorzystać szczoteczkę do zębów.
3. Środki do pielęgnacji skóry
Aby Twoje skórzane meble zachowały świetny wygląd, po czyszczeniu warto zastosować specjalny środek ochronny. Można go przygotować samodzielnie, mieszając terpentynę, olej oraz mleko w równych proporcjach, oraz dodając 10% roztworu octu. Tak przygotowaną mieszankę należy wmasować kolistymi ruchami w powierzchnię mebla. Alternatywnie, można użyć specjalistycznych środków do czyszczenia oraz pielęgnacji skóry dostępnych na rynku.
W jaki sposób wyczyścić sofę hydrofobową?
Nazwa materiału obiciowego, który jest tutaj omawiany, wywodzi się z języka greckiego, łącząc w sobie słowa hydro (woda) oraz phobos (strach). Jeśli zastanawiasz się, jakie niesie za sobą korzyści, już śpieszymy z odpowiedzią! Otóż tkanina o właściwościach hydrofobowych ma zdolność do odpychania cząsteczek wody, co jest przydatne w codziennych sytuacjach. Dzięki temu, gdy przypadkowo rozlejesz płyn, typu kawę czy herbatę, wystarczy szybko zetrzeć plamę, aby nie wniknęła ona głęboko w strukturę materiału.
Tego typu rozwiązania do pokoju dziennego stanowią doskonały wybór dla pomieszczeń, w których często przyjmujemy gości. Podczas wieczornych spotkań łatwo jest przecież przypadkowo przewrócić szklankę lub kieliszek ze stołu. Ponadto, meble z tkaniną hydrofobową będą także docenione przez rodziny z małymi dziećmi, ponieważ wychowanie energicznego malucha zwykle wiąże się z nieuniknionym bałaganem.
1. Warstwa teflonu
Jeżeli chcesz, żeby Twoje meble zachowały swój wygląd przez długi czas, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Warto więc zdecydować się na tkaninę hydrofobową zawierającą cienką, niezauważalną warstwa teflonu. Oczywiście, technologie ochrony tego typu włókien mogą się różnić w zależności od producenta oraz często są chronione patentami. Warto jednak pamiętać, że pomimo zaawansowanego rozwiązania, obicie hydrofobowe nie jest całkowicie wodoodporne ani nieprzemakalne, więc nie należy zostawiać płynów na jego powierzchni na dłuższy czas. Kluczowe jest zatem szybkie działanie w zakresie czyszczenia sofy, takiej, jak Austin.
2. Ręcznik papierowy
Tak, jak już wspomnieliśmy wcześniej, usuwanie zabrudzeń z obiciowych tkanin hydrofobowych jest niezwykle proste oraz nie wymaga użycia specjalnych preparatów do czyszczenia ani intensywnego szorowania. Mechaniczne czyszczenie sofy nie przyniesie więc oczekiwanego efektu oraz może nawet uszkodzić powłokę. Wystarczy zatem zwykły kuchenny ręcznik papierowy, który położysz delikatnie na zamoczonej plamie. Ułóż go w taki sposób, by płyn został wchłonięty w całości. I gdy mokre zabrudzenie zniknie, możesz lekko docisnąć miejsce suchym ręcznikiem w celu usunięcia resztki cieczy.
Jak samemu wyczyścić sofę?
Przejdźmy teraz do prostych działań pielęgnacyjnych, które nie są pracochłonne, ale pomagają utrzymać meble wypoczynkowe w dobrym stanie!
Nie unikaj regularnego czyszczenia sofy
Systematyczne odkurzanie kanapy to kluczowa czynność. Szczególnie gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Podczas odkurzania używaj różnych końcówek dostosowanych do tkanin, aby zapewnić sobie dostęp do każdego zakamarka mebla.
Czym wyczyścić kanapę?
Na przykład usuwanie sierści z powierzchni kanapy można wykonywać na bieżąco. Przed przystąpieniem do działania możesz skorzystać z rolowanej szczotki do ubrań lub zwilżonej gumowej rękawicy. Te proste metody pozwolą Ci uniknąć wyciągania odkurzacza za każdym razem, gdy na sofie, takiej, jak Cali, pojawi się Twój czworonożny przyjaciel.
Dobór odpowiedniej metody czyszczenia sofy
Ten etap pielęgnacji zależy od rodzaju tapicerki meblowej oraz stopnia zabrudzenia. Meble wypoczynkowe pokryte skórą wymagają innego podejścia niż te z tkaniną hydrofobową czy przyjazną zwierzętom. Przy czyszczeniu kanapy materiałowej warto dodatkowo zwrócić uwagę na kolor, gęstość splotu oraz długość włosa. Jasne wyposażenie może łatwo być podatne nieestetycznym zaciekom, podczas gdy ciemne może się odbarwiać!