Co znajdziesz w artykule?
Mogłoby się wydawać, że im mniejsze jest mieszkanie, tym mniejszy będzie problem z jego aranżacją. Praktyka pokazuje jednak coś zupełnie innego. Małe mieszkania, klasyczne kawalerki, wymagają niemałej kreatywności podczas ich aranżowania. Zwłaszcza gdy przychodzi do wyboru konkretnych mebli. Bo te zwykle okazują się albo zbyt duże, albo za mało funkcjonalne. Jak temu zapobiec? O czym należy pamiętać przy aranżowaniu małej kawalerki i jakich błędów stanowczo unikać?
Co jest największym wyzwaniem podczas aranżowania małej kawalerki? Jakich błędów powinieneś unikać?
Zwykle gdy przychodzi do aranżowania domu lub mieszkania, na pierwszy plan wybija się problem rozkładu pomieszczeń, doboru ich przeznaczenia oraz ustalenia stylu dla całości lub dla każdej izby z osobna. W przypadku tych najmniejszych mieszkań, czyli popularnych kawalerek, wszystko to nie tylko nie ma znaczenia, ale wręcz może zaszkodzić efektowi końcowemu. Dlaczego? Kawalerka to małe, najczęściej jednoizbowe mieszkanie z wyodrębnioną łazienką i aneksem kuchennym (ewentualnie, w starszych rozwiązaniach, z osobną, maleńką kuchnią). Nie ma tu więc miejsca na rozważania, co gdzie umieścić, a i dobór stylu aranżacji pełni rolę drugorzędną. Najważniejsza w przypadku tego typu małych mieszkań jest bez wątpienia funkcjonalność oraz umiejętne podzielenie tego jednego pomieszczenia tak, aby wydzielić miejsce na wszystko to, co najważniejsze. Jak to zrobić?
Projektując własną kawalerkę, zawsze bierz pod uwagę swoje potrzeby. Zastanów się dobrze, czego potrzebujesz i na co możesz sobie pozwolić. W ten sposób łatwo zaplanujesz rozkład swojego głównego pomieszczenia, w którym powinny się znaleźć następujące części:
- Część jadalna – tuż obok aneksu kuchennego lub też stanowiąca jego przedłużenie.
- Część sypialna – zawsze wyodrębniona i wyraźnie odcięta od reszty mieszkania, co jest warunkiem do zapewniania sobie mocnego, zdrowego snu.
- Część wypoczynkowa – stwórz sobie swój własny kącik wypoczynkowy, nawet jeśli będzie się składał tylko z pojedynczego fotela. Taki kącik bardzo dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie i umożliwi relaks po całym dniu pracy.
Jeśli pracujesz w domu lub przewidujesz takie rozwiązanie w niedalekiej przyszłości (a jest to obecnie standardem w wielu branżach), koniecznie zadbaj też o wydzielenie części biurowej. Część ta w ostateczności może mieć wspólne elementy z częścią wypoczynkową, jednak im mniej będą się na siebie nakładać, tym łatwiej będzie Ci zachować w niej pełną koncentrację.
Jeśli zaś chodzi o rozwiązania, których powinieneś koniecznie unikać, to chodzi tu przede wszystkim o unikanie ciemnych kolorów (nie tylko na ścianach), rezygnację z ciężkich firan i zasłon (zastąp je żaluzjami lub roletami) oraz o zagracanie pomieszczenia zbyt dużą liczbą mebli (lepiej postawić na jeden większy i wielofunkcyjny, niż na kilka mniejszych).
Czym powinieneś się kierować, wybierając meble do małego mieszkania? Co wyróżnia meble do kawalerki?
Wybór mebli do kawalerki nie jest sprawą prostą, jednak trzymanie się kilku prostych zasad bardzo ją ułatwia.
- Komfort i funkcjonalność – wybieraj meble, które są przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. W kawalerce nie ma miejsca na większą ilość mebli, dlatego te, które wybierzesz, muszą być meblami naprawdę dobrej jakości.
- Wielofunkcyjność – konieczność ograniczenia liczby mebli zmusza do sięgania po te, które są w stanie pełnić więcej niż jedną funkcję. Doskonałymi przykładami takich mebli są nasze narożniki, a zwłaszcza narożniki z funkcją spania, jak choćby modele: Salsa, Barcelona czy nowość – idealny również do naprawdę małych mieszkań – narożnik Lovo.
- Lekka konstrukcja i małe gabaryty – wybierając meble do małego mieszkania, unikaj mebli masywnych, przytłaczających całe wnętrze i zabierających więcej przestrzeni, niż jest to niezbędne. Nie ma tu więc miejsca np. na ciężkie szafy czy komody.
Są jednak sytuacje, w których – wbrew ostatniemu punktowi – warto postawić na jeden, naprawdę spory mebel. Co to za sytuacje i co to za mebel?
Czy duże meble do małego mieszkania to dobry pomysł? Jak w kawalerkach spisują się wielofunkcyjne narożniki modułowe?
W naszych poprzednich poradnikach kilkukrotnie już pisaliśmy o tym, iż nowoczesny narożnik modułowy coraz częściej stanowi podstawę aranżacji dla wnętrza, w którym został umieszczony. Tak samo może być w przypadku małych mieszkań. Mimo czasem dość sporych gabarytów – choć tu wszystko zależy od wyboru konkretnego modelu – taki narożnik naprawdę dobrze sprawdza się również w kawalerkach. Ustawiony w centralnym punkcie głównej izby, może być wykorzystywany jako element części wypoczynkowej czy przeznaczonej do pracy, a gdy odsuniesz go do jednego z kątów i odgrodzisz parawanem, stanie się podstawą dla części sypialnej. Przy dobrym rozplanowaniu kawalerki, można do niej wstawić nawet dwa wielofunkcyjne narożniki (w dwóch przeciwległych rogach pomieszczenia) i pokryć swoje zapotrzebowanie na meble w co najmniej 50%. Pozostałe meble będą już tylko dodatkami.