Co znajdziesz w artykule?
Narożnik ze względu na swoje gabaryty jest zazwyczaj jednym z tych elementów, które odgrywają dość dominującą rolę w wystroju wnętrza. Szczególne znaczenie ma tutaj kolor jego tapicerki, który wywiera spory wpływ na to, jak prezentuje się cała aranżacja. Kwestia tego, jak dobrać kolor ścian do narożnika jest zatem bardzo istotna. Dzięki temu można uzyskać konkretny efekt, zarówno pod względem kolorystycznym i dekoracyjnym, jak i przestrzennym. Jak zrobić to dobrze? Poznaj kilka najważniejszych zasad i praktycznych przykładów!
Jak dobrać kolor ścian do narożnika – najważniejsze zasady
Wybór koloru ścian w stosunku do koloru narożnika zależy od kilku różnych, ale równie istotnych czynników – w tym również tych całkowicie personalnych, takich jak Twoje preferencje oraz tych bardziej uniwersalnych, czyli przede wszystkim stylu wystroju wnętrza, rodzaju oświetlenia i wielkości pomieszczenia. Poniżej znajdziesz kilka ogólnych wskazówek i zasad, które pomogą Ci w tym procesie, a przynajmniej wskażą, jakie kolory będą pasować do danego koloru narożnika i co warto brać pod uwagę przy ostatecznym wyborze.
Kontrast kolorystyczny ścian i narożnika
Jeżeli narożnik ma intensywny, ciemny kolor, możesz rozważyć wybranie jaśniejszego koloru na ściany, aby stworzyć kontrast. Na przykład, jeżeli narożnik jest granatowy, doskonale będą z nim współgrały białe lub jasnoszare ściany. Przy czym ściany nie muszą być w tym samym kolorze. Możesz przykładowo pomalować na wybrany kolor kontrastowy tylko tę ścianę czy te ściany, które sąsiadują z bokami narożnika.
Harmonia w kolorze narożnika i ścian
Kiedy preferujesz spokojniejsze, bardziej jednolite schematy kolorystyczne, możesz wybrać kolor ściany, który jest w tej samej gamie odcieni co kolor narożnika, ale jest od niego jaśniejszy lub ciemniejszy. Przykładowo, jeżeli narożnik jest szary, możesz rozważyć kolor ścian w odcieniu jaśniejszych lub ciemniejszych szarości.
Wielkość pomieszczenia a kolory ścian i narożnika
Jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze, podczas gdy ciemne kolory mogą nadać pomieszczeniu intymniejszy, przytulniejszy wygląd – przy czym równocześnie mogą sprawić, że wyda się ono mniejsze. Dlatego też dobieraj kolor ścian do narożnika również z uwzględnieniem aspektu optycznego.
Styl wnętrza – o tym nie zapominaj
Kolory, które wybierasz, powinny pasować do ogólnego stylu wnętrza. Przykładowo, jeżeli aranżujesz wnętrze w stylu minimalistycznym czy nowoczesnym, możesz wybrać stonowane, neutralne kolory. Natomiast jeżeli twój styl jest bardziej eklektyczny, możesz postawić na odważniejsze kolory.
Oświetlenie ma znaczenie!
Pamiętaj również o tym, że oświetlenie wpływa nie tylko na wygląd kolorów, ale także na klimat całego wystroju. Tym bardziej, jeśli oświetlenie w pomieszczeniu stanowi istotny element aranżacji, gdzie kolor ścian jest ważny dla efektywności całości. W tym przypadku dopasowanie koloru ścian i narożnika musi być jeszcze bardziej przemyślane.
Powyższe wytyczne powinny być pomocne, ale dla większego rozjaśnienia sprawy przedstawiamy poniżej kilka praktycznych przykładów tego, jak dobrać kolor ścian względem koloru narożnika dla wybranych stylów aranżacyjnych.
Jak dobrać kolor ścian względem koloru narożnika w stylu glamour
Styl glamour jest bogaty, odważny i elegancki – charakteryzuje się zastosowaniem luksusowych materiałów, błyszczących powierzchni i wyrafinowanej palety kolorów. W takich wnętrzach sprawdzają się narożniki z ciekawymi i odważnymi kolorami, takimi jak przepiękna butelkowa zieleń narożnika Swam, stylowy granat narożnika Haiti czy głęboka czerwień narożnika Reggio.
Dla narożników utrzymanych w tak eleganckich, ale dość intensywnych kolorach, najlepszym tłem będą ściany o bardziej stonowanych odcieniach, które równocześnie wpisują się w charakter glamour, czyli biele, szarości i beże ze złotymi i srebrnymi akcentami. Oczywiście przy ostatecznym wyborze koloru ścian kieruj się wcześniej podanymi zasadami, zwłaszcza pod względem optycznego odbioru przestrzeni.
Jakie ściany będą pasować do narożnika w stylu minimalistycznym
W przeciwieństwie do glamour styl minimalistyczny charakteryzuje się prostotą, funkcjonalnością i brakiem zbytniego przepychu. Kluczowe są w tym przypadku kolory neutralne, proste linie i minimalna ilość dekoracji. Tutaj dużo można zyskać poprzez harmonijne łączenie różnych odcieni bieli, szarości i beżów, chociaż kontrasty nie są zabronione, jednak umówmy się, że unikamy zbyt intensywnych kolorów.
Do tego typu aranżacji idealnie będzie pasował narożnik Orlando w delikatnym odcieniu musztardowym albo biały narożnik Davos. Obie opcje są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można je zestawić zarówno z białymi, jak i lekko szarymi czy beżowymi ścianami.
Jakie kolory będą pasować do narożnika w aranżacjach industrialnych
Niezwykle popularny w ostatnich latach styl industrialny, który jest charakterystyczny dla wnętrz loftowych, odznacza się surowością kształtu i formy. W tym przypadku rządzą takie materiały jak beton, stal, drewno, cegła i szkło. W kwestii kolorystyki także przodują barwy neutralne, czyli biel, szarości i beże, chociaż nieobce są te ciemniejsze, takie jak granaty, brązy i czerń. Przy wyborze narożnika dla wnętrz w stylu industrialnym warto stawiać na obicia o ciekawych teksturach.
Co do tego, jak dobrać kolor ścian względem koloru narożnika w stylu industrialnym, to jeśli narożnik ma być elementem akcentującym mocniejszą barwę, najlepszym wyborem będą ściany utrzymane w neutralnej kolorystyce. Ciemne narożniki, takie jak granatowy narożnik Life doskonale będą współgrać z jasnoszarymi kolorami ścian – imitującymi przykładowo beton. W przypadku jaśniejszych narożników, takich jak jasnoszara Tesla z obiciem z tkaniny Diosa, można postawić na ciemniejsze ściany, co da ciekawy kontrast.