Co znajdziesz w artykule?
Mając do dyspozycji tak ciekawą i urozmaiconą powierzchnię jak poddasze, możesz wykorzystać ją na rozmaite sposoby. Mimo ostrych skosów, możesz urządzić tam przytulną sypialnię, odosobnioną czytelnię, gabinet lub pracownię, ale możesz też zaaranżować to miejsce na potrzeby naprawdę wspaniałego salonu. Jak to zrobić? Wystarczą do tego umiejętnie dobrane meble i odrobina wyobraźni.
Salon na poddaszu, jako główny pokój gościnny lub jako pokój dzienny do spokojnego wypoczynku. Czym różnią się od siebie obie te aranżacje?
Planując aranżację salonu na poddaszu – małego lub dużego, z ostrymi skosami sięgającymi do samej podłogi, czy też z łagodzącymi je ściankami kolankowymi – musisz przede wszystkim rozpocząć od zastanowienia się nad jego przeznaczeniem. Inaczej bowiem urządzane będzie poddasze mające pomieścić główny salon domu czy mieszkania, a inaczej, gdy ma ono stanowić miejsce na drugi, położony na uboczu pokój dzienny lub też salon dla gości. Czym różnią się od siebie te aranżacje?
- Główny salon na poddaszu – ma to być miejsce reprezentacyjne, stanowiące centralny punkt domu lub mieszkania. Oznacza to, że w takim salonie musisz znaleźć miejsce zarówno na zestaw wypoczynkowy, wydzieloną przestrzeń jadalną, a być może również na aneks kuchenny lub tzw. wyspę oddzieloną umiejętnie od reszty pomieszczenia.
- Salon na poddaszu jako pokój dzienny lub pokój gościnny – tego typu aranżacje wydają się być bardziej naturalne, zwłaszcza w przypadku domów jedno- lub wielorodzinnych, gdzie poddasze stanowi doskonałe miejsce na cichy wypoczynek lub też na pokój mogący w każdej chwili przyjąć gości. Nie ma tu wówczas miejsca na część kuchenną czy jadalną, za to w grę wchodzi możliwość szybkiego przekonwertowania salonu w przyjemną sypialnię.
Mając ustaloną funkcję, jaką pełnić ma poddasze, możesz przystąpić do planowania właściwej aranżacji, czyli przede wszystkim do wyboru i ustawiania mebli. Jak należy to zrobić w salonie ze skosami, które wydają się stawiać poważne ograniczenia?
Narożniki modułowe w salonie na poddaszu z ostrymi skosami. Jak powinieneś je wykorzystać?
Każdy salon, bez względu na położenie i przeznaczenie, ma w pierwszej kolejności zapewniać komfort i jednocześnie dbać o estetykę całego mieszkania. A skoro komfort i estetyka są tu tak ważne, dobór mebli do salonu na poddaszu należy rozpocząć od narożników modułowych. Dlaczego?
Narożniki modułowe to meble wyjątkowo reprezentacyjne, wielofunkcyjne i niezwykle wygodne. Dobrze dobrany narożnik powinien stanowić podstawę aranżacyjną każdego salonu, również tego znajdującego się na poddaszu, zwłaszcza że są na tyle niskie, iż doskonale wpasowują się w miejsca ze skośnie opadającym sufitem. Narożnik taki możesz ustawić pod jedną ze ścian, w centralnym punkcie poddasza lub uczynić z niego rodzaj przegrody oddzielającej poszczególne części salonu. I tak:
- w salonie na poddaszu pełniącym funkcję salonu głównego, dobrym wyborem będzie postawienie na szeroki i bardzo stylowy narożnik Imperio – bardzo komfortowy, posiadający ruchome zagłówki i pojemnik do przechowywania np. poduszek lub koców;
- jeśli salon na poddaszu ma pełnić funkcję pokoju dziennego przeznaczonego do spokojnego wypoczynku, warto rozpocząć jego aranżowanie od wstawienia do niego narożnika Plaza z funkcją relaks, ruchomymi zagłówkami, pojemnikiem na pościel oraz dodatkowo, z funkcją spania, która przydać może się nie tylko do przenocowania gości;
- salon na poddaszu wykorzystywany jako pokój gościnny to przestrzeń wymagająca największej uniwersalności i funkcjonalności. Podstawą jej aranżacji powinien być wygodny narożnik modułowy, koniecznie z funkcją spania i pojemnikiem na pościel, a przy tym elegancki i umożliwiający stworzenie naprawdę stylowej aranżacji. Takim narożnikiem będzie np. model Barcelona, posiadający również ruchome zagłówki, przesuwane oparcie i dostępny także ze skórzanym obiciem.
A co w przypadku, gdy poddasze mimo skosów okaże się wcale nie takie małe i możliwe jest umieszczenie w nim bardziej rozbudowanego zestawu wypoczynkowego? I na to mamy sposób.
Pufy i fotele jako podstawa zestawu wypoczynkowego lub uzupełnienie mebli w salonie na poddaszu. Czym powinieneś się kierować przy ich wyborze?
Narożnik, choć może stanowić doskonałą podstawę aranżacyjną dla salonu na poddaszu, wcale nie musi być jedynym meblem o funkcji typowo wypoczynkowej. Jeśli miejsca na poddaszu jest dosyć, powinieneś pomyśleć również nad wstawieniem do niego foteli oraz puf. Jak zrobić to dobrze?
- Jeśli fotele mają stanowić uzupełnienie kompletu wypoczynkowego, postaw na mniejsze gabarytowo modele, np. idealny dla aranżacji w stylu vintage fotel Modern lub bardziej klasyczny, choć również z nieco vintage’owym charakterem fotel Wing.
- W przypadku foteli mających stanowić samodzielny zestaw, bez narożnika czy sofy, do salonu na poddaszu wstaw meble o większych gabarytach, tworzące samodzielne „stanowiska” zapewniające wysoki poziom komfortu, np. fotele Imperio lub Hampton.
Pamiętaj również o pufach, które nie tylko stanowią poprawiające wygodę uzupełnienie foteli, ale też znacząco wpływają na estetyczny odbiór całej aranżacji. Zwróć uwagę na ustawienie foteli wraz z pufami względem skosów poddasza. Meble te powinny znajdować się w środkowej osi pomieszczenia, najlepiej przy zachowaniu kąta ok. 60° względem okien dachowych. W ten sposób siedząc na fotelu, zapewniasz sobie odpowiednią ilość naturalnego światła, mając również możliwość podziwiania dziennego lub nocnego nieba przy lekkim uniesieniu głowy.