Co znajdziesz w artykule?
Wybór narożnika do salonu obejmuje kilka istotnych aspektów. Mebel ten nie tylko musi pasować do wnętrza stylistycznie, ale również jego rozmiar i orientacja powinny być odpowiednio dobrane do metrażu i układu pomieszczenia. Zazwyczaj konstrukcja narożnika wygląda w taki sposób, że jeden z jego boków jest dłuższy, a drugi krótszy. To z kolei jest związane z jego orientacją określaną jako narożnik prawy lub narożnik lewy. Jak rozróżnić, czy mamy do czynienia z narożnikiem lewostronnym czy prawostronnym? Na co wpływa strona narożnika i jak ją odpowiednio dopasować do wnętrza? Już wszystko wyjaśniamy!
Jak rozróżnić stronę narożnika
Pierwszym krokiem do zrozumienia różnicy między lewym a prawym narożnikiem jest wyjaśnienie, co te terminy oznaczają. W najprostszym ujęciu chodzi o to, że:
- lewy narożnik – jest to taki narożnik, którego lewa strona wystaje. Gdy patrzymy na narożnik od frontu, wystający bok znajduje się po naszej lewej stronie.
- prawy narożnik – odwrotnie do lewego narożnika, prawy narożnik to taki, którego wystająca strona znajduje się po prawej stronie, patrząc na mebel od frontu.
Podsumowując, najprostszym sposobem na rozróżnienie, czy mamy do czynienia z narożnikiem lewostronnym, czy prawostronnym, jest spojrzenie na narożnik od frontu. Jeśli wystająca strona jest po lewej stronie, mówimy o narożniku lewostronnym, natomiast jeśli po prawej – o narożniku prawostronnym.
Przy czym metoda ta nie sprawdzi się w przypadku narożników o bokach tej samej długości. Są bowiem narożniki o równych bokach, takie przykładowo jak duży narożnik z funkcją spania Belize, czy narożnik Talisman. W tym przypadku strona prawa lub lewa narożnika decyduje o tym, w którym kierunku będzie się rozkładać narożnik oraz z której strony zostaną zainstalowane siedziska wyposażone w funkcję relaks.
Jak widać, wybór odpowiedniej strony narożnika, pomimo takiej samej długości boków, także jest kwestią dość istotną, która będzie decydować o tym, w którym kierunku będą zwrócone siedziska z funkcją relaks albo która część będzie się rozkładać. Jeśli chcemy korzystać z niej np. przy oglądaniu filmów, powinny być skierowane w stronę telewizora.
Narożnik lewostronny a prawostronny w praktyce
W erze przestronnych salonów, które często tworzą otwartą przestrzeń z kuchnią, ustawienie narożnika nie jest tak trudne i w wielu przypadkach jego orientacja jest po prostu dopasowana przede wszystkim do rozmieszczenia pozostałych mebli w salonie. Tak, aby stworzyć przestrzeń stylową, ale równocześnie w pełni funkcjonalną.
Najgorzej jest w przypadku mniejszych salonów, gdzie faktycznie źle dobrana strona narożnika może znacząco utrudnić nie tylko korzystanie z samego mebla, ale przede wszystkim uniemożliwi komfortowe poruszanie się po pomieszczeniu czy korzystanie z okna czy drzwi tarasowych. W tym przypadku trzeba także odpowiednio dopasować rozmiar narożnika. Małe narożniki również są bardzo funkcjonalne i świetnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach czy kawalerkach.
Strona narożnika jest ważna również w przypadku narożników wyposażonych w funkcję spania. W tym przypadku strona narożnika wskazuje nam, który element narożnika jest rozkładany. Z reguły rozkładaną częścią narożnika, przeznaczoną do snu, jest jego dłuższy bok, natomiast krótszy jest wtedy wyposażony w pojemnik na pościel.
Jak poprawnie wybrać stronę narożnika
Poprawny wybór strony narożnika obejmuje kilka istotnych kwestii, których warto się trzymać. Oczywiście aranżacja wnętrz nie musi wcale spełniać ściśle określonych ram, ponieważ tutaj liczy się przede wszystkim nasza wizja i gust. Jednak jeśli zależy nam na tym, żeby nasza przestrzeń z narożnikiem była w pełni funkcjonalna, to jednak warto przestrzegać kilku zasad i dobrze wybrać orientację narożnika. Pomocna będzie w tym:
- Analiza układu pomieszczenia – obejrzyj dokładnie pomieszczenie, w którym ma znaleźć się narożnik. Zwróć uwagę na to, gdzie znajdują się drzwi, okna oraz wszystkie pozostałe meble.
- Zasada dominującej ściany – zasada ta polega na tym, że dłuższa część narożnika powinna przylegać do ściany, która jest dłuższa w pomieszczeniu. Dzięki temu salon będzie wydawał się przestronniejszy. Przy czym narożnik nie musi stać bezpośrednio przy ścianie, zasadę tę można stosować również w przypadku narożników stojących w głębi pomieszczenia, ustawiając go równolegle do dłuższej ściany.
- Oddzielenie stref narożnikiem – natomiast jeśli planujesz oddzielić narożnikiem strefę kuchni od strefy salonu, wtedy ustaw go równolegle dłuższym bokiem do kuchni, co pozwoli stworzyć rozgraniczenie między strefą kuchenną a strefą relaksu.
- Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości lub planów – żeby pomóc sobie w wyobrażeniu, jak narożnik będzie wyglądał w danym pomieszczeniu, można skorzystać z programów do projektowania wnętrz lub specjalistycznych wirtualnych aplikacji. Ostatecznie można także po prostu narysować wszystko na kartce – z uwzględnieniem układu pomieszczenia, jego powierzchni, długości ścian i położenia innych mebli.
Przy czym istnieje rozwiązanie, które w dużym stopniu może ułatwić wybór strony narożnika. Chodzi tutaj o narożniki uniwersalne. Czym one są i jak to działa w praktyce?
Narożnik uniwersalny – czyli przewaga mebli modułowych!
Narożnik lewostronny i narożnik prawostronny mogą mieć konstrukcję jednolitą lub modułową. Konstrukcja jednolita narożnika lewostronnego czy prawostronnego jest już ostateczną formą mebla. Nie można w tym zakresie dokonać zmian. W przypadku narożników modułowych istnieje jednak często możliwość wybrania strony narożnika przy montażu. Modułowe narożniki uniwersalne za sprawą swojej budowy mogą być ustawiane i skręcone w opcji lewostronnej lub prawostronnej. Takie rozwiązanie daje olbrzymią swobodę w kwestii kształtowania aranżacji wnętrza. Jest to zatem opcja, którą także warto rozważyć.