Co znajdziesz w artykule?
Skóra naturalna to doskonały materiał na obicia, podnoszący komfort użytkowania mebla i poprawiający jego ogólny odbiór. Skóra ta jest trwała, elegancka, bardzo dobrze komponuje się z wieloma stylami wnętrzarskimi, a przy tym jest dość łatwa w pielęgnacji. Niestety, choć jej czyszczenie i konserwacja nie wymagają żadnych skomplikowanych zabiegów, wielu użytkowników mebli skórzanych popełnia masę błędów przynoszących często wręcz opłakane rezultaty. Co to za błędy? Jak należy dbać o swoje meble ze skóry naturalnej?
Szukasz właściwego sposobu pielęgnacji skórzanych mebli? Sprawdź, z jakiego typu skórą masz do czynienia
Powszechnie w meblarstwie wykorzystuje się kilka rodzajów skóry naturalnej, z których każdy wymaga nieco innego podejścia do pielęgnacji. Mając to na uwadze, zanim zabierzesz się za czyszczenie swojego skórzanego narożnika, upewnij się, jaki typ skóry naturalnej został wybrany na jego obicie. Podstawowymi możliwościami są:
- skóra anilinowa – jest to skóra otwarta, bardzo łatwo chłonąca wodę, przez co rozpoznasz ją natychmiast po naniesieniu kropli czystej wody na powierzchnię tapicerki. Ponieważ wszelkie płyny są bardzo szybko przez tego typu skórę wchłaniane, do czyszczenia mebli ze skóry anilinowej konieczne jest użycie dedykowanych temu materiałowi środków czyszczących;
- skóra semianilinowa – również jest to skóra otwarta, choć chłonie wodę nieco mniej, a na pewno znacznie wolniej. Nadal jednak wymaga użycia bardzo specjalistycznych środków czyszczących;
- skóra zamknięta – najchętniej wybierana przez czołowych producentów mebli skóra naturalna, zabezpieczona przed wchłanianiem jakichkolwiek płynów, chroniąca meble przed szybkim brudzeniem się, a przy tym umożliwia łatwe czyszczenie.
Oprócz tego meble ze skóry naturalnej mogą być również tapicerowane skórą woskową, zamszem czy nubukiem, przy czym z różnych względów nie zdarza się to często. Nasze meble do salonu marki Wajnert w wersji ze skórzanym obiciem wykańczane są z użyciem skóry naturalnej zamkniętej zabezpieczonej lakierem impregnującym i z całkowitą korektą lica, dzięki czemu posiadają wysoki stopień odporności na zabrudzenia, przetarcia i zarysowania, a przy tym są łatwe w pielęgnacji oraz konserwacji.
Nie wiesz, czego użyć do pielęgnacji skórzanej kanapy? Zobacz, po jakie środki czyszczące sięgnąć
Skóra naturalna jest materiałem wyjątkowym; organicznym, a więc wymagającym specjalnego, pod kilkoma względami bardzo ostrożnego podejścia. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że skóra wykorzystywana do obić mebli posiada swoje naturalne pH i jest to pH wyjątkowo niskie (ok. 4-4,5). Ten kwaśny odczyn sprawia, że skóra naturalna nie powinna być pielęgnowana z użyciem środków mocno zasadowych, w tym jakichkolwiek typowo domowych środków czyszczących w rodzaju płynu do mycia naczyń, czy środków do mycia łazienki (a zdarzają się i takie przypadki). Nawet naturalne i nieagresywne szare mydło jest tu mocno niewskazane, ponieważ posiada pH na poziomie 11, czyli o wiele za dużo, jak na naszą naturalną skórę. Czego więc należy używać?
Na rynku dostępne są preparaty do pielęgnacji skórzanych mebli i wiele z nich spełnia absolutnie wszystkie standardy. Zasadniczo wybór Twój powinien polegać na decyzji, czy sięgnąć po:
- środek do usuwania mniejszych zabrudzeń – dobre preparaty tego typu mają postać pianki nakładanej bezpośrednio na szczotkę (meble skórzane czyścimy zawsze z użyciem szczotki o bardzo miękkim włosiu) i posiadają stosunkowo niskie pH, zbliżone do pH samej skóry;
- środek do usuwania poważnych zabrudzeń – również w piance, za to wyraźnie bardziej zasadowy (pH w okolicach 9). Preparatów tego typu używa się jedynie sporadycznie, gdyż ich częste stosowanie może zaszkodzić skórze.
Pamiętaj również, że skóra naturalna z zasady nie lubi wody. Jak więc dbać o skórzaną kanapę bez używania dużych ilości wody? To akurat jest bardzo proste. Czyszcząc skórzaną sofę, używaj wody wyłącznie do spłukiwania brudnej pianki ze szczotki, nigdy do przemywania jej mokrą gąbką czy ściereczką. Skóry naturalnej w żadnym wypadku nie należy przemaczać!
Zastanawiasz się, jak często czyścić swoje skórzane meble? Dowiedz się, na czym polega ich prawidłowa konserwacja
Sposób pielęgnacji i konserwacji dowolnej skórzanej kanapy, narożnika, fotela czy innego mebla zależy przede wszystkim od stopnia zabrudzenia obicia oraz od jego wieku. Mocno zabrudzone meble ze skóry naturalnej, zanim będą mogły wejść w rytm zalecanej przez fachowców pielęgnacji, muszą być najpierw dokładnie odczyszczone i zakonserwowane. Jeśli obicie ich ma mniej niż 4 lata, na etapie konserwacji nie musisz używać żadnego środka natłuszczającego (skórę naturalną do tego czasu chroni fabryczne zabezpieczenie), a jedynie dobrego preparatu chroniącego przed wycieraniem. A na czym polega ten zalecany rytm pielęgnacji skóry naturalnej?
Meble skórzane, w zależności od intensywności i sposoby użytkowania, powinny być czyszczone i konserwowane co 4-6 miesięcy. W żadnym razie nie należy tego interwału przeciągać. Czas ten może być za to skracany, ale głównie w przypadku foteli skórzanych służących do codziennej pracy przez co najmniej kilka godzin dziennie.